آموزش حذف ویندوز اضافی کامپیوتر

664 بازدید
حذف بوت ویندوز

کامپیوتر ها قابلیت و توانایی این را دارند که دو یا چند ویندوز و یا حتی ویندوز در کنار لینوکس را اجرا کنند.
پس می توان چند سیستم عامل را روی کامپیوتر نصب کرد، البته این کار به دلیل اشغال حافظه و فضای سیستم توصیه نمی شود، اما در برخی موارد مجبور به نصب چند نسخه سیستم عامل مختلف بر روی کامپیوتر خود می شویم.

معمولا سیستم به صورت خودکار روی سیستم عامل نصب شده بوت می شود اما اگر چند سیستم عامل نصب شده داشته باشیم باید به صورت دستی سیستم عامل مورد استفاده را انتخاب کنیم، حتی بعد از حذف و فرمت درایوی که سیستم عامل دوم روی آن نصب شده است؛ حالت بوت حذف نمی شود و باید آن را در تنظیمات سیستم حذف کرد.
که در ادامه آموزش حذف سیستم عامل اضافی یا انتخاب سیستم عامل پیشفرض هنگام روشن شدن کامپیوتر را برای شما قرار خواهیم داد.

حذف بوت سیستم عامل اضافی یا تغییر بوت سیستم عامل پیشفرض

برای حذف بوت یا تغییر بوت کامپیوتر مراحل زیر را با دقت انجام دهید، در صورت حذف سیستم عامل تمامی اطلاعات موجود در آن نیز از بین خواهد رفت پس بهتر است قبل از انجام فرایند حذف؛ فایل ها و اطلاعات خود را انتقال دهید.

 1. برای ورود به محیط System Configuration و شخصی سازی تنظیمات بوت می توانید عبارت System Configuration یا msconfig را در قسمت جستجو، جستجو کنید و وارد آن شوید.
  همچنین با فشار دادن همزمان کلید Windows + R روی کیبورد پنجره Run اجرا می شود، در کادر موجود msconfig را تایپ و روی OK کلیک کنید تا وارد محیط System Configuration شوید.
 2. در محیط System Configuration تب Boot را پیدا و انتخاب کنید.
 3. در کادر تب Boot سیستم عامل های فعال نمایش داده می شود.
 4. ابتدا روی سیستم عاملی که می خواهید حفظ کنید کلیک کنید و گزینه Set as default را انتخاب کنید. در صورتی که گزینه Set as default فعال نیست به این معنی است که سیستم عامل انتخاب شده سیستم عامل پیشفرض شما می باشد.
 5. سپس روی سیستم عاملی که میخواهید حذف کنید کلیک کرده و گزینه Delete را انتخاب کنید.
 6. حال در قسمت پایین گزینه OK را انتخاب کنید.
 7. پنجره ای جدید باز می شود، Restart را انتخاب کنید.
 8. سیستم شما Restart می شود و کامپیوتر روی سیستم عامل انتخابی شما بوت می شود، پس از انجام این عمل حالا می توانید درایوی را که سیستم عامل دوم روی آن نصب بوده با مشاهده ادامه آموزش حذف کنید.

فرمت کردن پارتیشن مورد استفاده توسط سیستم عامل فرعی

اکنون که ورودی بوت از بین رفته است، وقت آن است که پارتیشن مورد استفاده توسط سیستم عامل دوم را حذف و یا فضای موجود را به سایر درایو یا پارتیشن ها انتقال دهید.

اگر قصد دارید از آن پارتیشن برای نصب یک سیستم عامل دیگر استفاده کنید، آن را فرمت کنید، یا اگر می خواهید از آن فضا برای گسترش پارتیشن های دیگر استفاده کنید، کل حجم را حذف کنید. برای هر دو عمل، می توانید از ابزار Disk Management استفاده کنید.

 1. برای ورود به محیط Disk Management می توانید عبارت Disk Management را در قسمت جستجو، جستجو کنید و وارد آن شوید.
  حذف پارتیشن
  همچنین با فشار دادن همزمان کلید Windows + X روی کیبورد یا راست کلیک کردن روی منو Start و انتخاب گزینه Disk Management وارد محیط ویرایش پارتیشن ویندوز شوید.
  حذف پارتیشن
 2. در محیط Disk Management روی پارتیشنی که می خواهید فرمت کنید راست کلیک کرده و گزینه Format را انتخاب کنید.
  حذف پارتیشن
 3. یک پنجره باز می شود در قسمت Volume lable نام دلخواه را انتخاب کنید و پیشنهاد می شود سایر گزینه به صورت پیشفرض باقی بماند، حالا OK را انتخاب کنید.
  حذف پارتیشن
 4. یک پنجره جدید باز می شود دوباره روی OK کلیک کنید.
  حذف پارتیشن
 5. حالا فضای پارتیشن خالی شده و می توانید از آن درایو استفاده کنید.
 6. اما اگر می خواهید پارتیشن را حذف و فضا را به سایر پارتیشن ها انتقال دهید آموزش پارتیشن بندی هارد در ویندوز را مشاهده کنید.
  حذف پارتیشن

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://err0r.ir/?p=5585
اشتراک گذاری:
برچسب ها:

نظرات

1 نظر در مورد آموزش حذف ویندوز اضافی کامپیوتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. عالی بود به راحتی تونستم ویندوز دومم که 7 بود رو حذف کنم و حالا کامپیوترم فقط با ویندوز 10 بالا میاد